top of page
  • Yazarın fotoğrafıOrganize Sesler

Kurucumuz Kerem Murat Özdemir'in Star Gazetesi ile olan röportajı.

Güncelleme tarihi: 8 Tem 2022

Merhaba -Öncelikle ‘Organize Sesler’den biraz bahseder misiniz? Neler yapıyorsunuz, Ne tür hizmetler veriyorsunuz?

+Organize Sesler ismini Üniversite yıllarında etkilendiğim Edgar Varez isimli çağdaş müzik bestecisinin literatüre geçmiş 20. Yy. müzik tanımından etkilenerek oluşturdum. Müzik Organize Sesler ve ritimlerden oluşur. Sadece Sesler kısmını aldığım için kullanabileceğimi düşündüm İlk duyduğumda aklımda yer etmişti, şirket kurulduğu zaman yaptığımız işimizin uyumu dolayısı ile kullanmak istedim. +Organize Sesler bireysel ve kurumsal olmak üzere tüm canlı müzik ve sahne sanatları branşlarında hizmetler vermektedir. Çalıştığımız ekipler birbirleri ile organik bağı olan, grup ruhuna sahip sanatçılardan oluşmaktadırlar. Bizler müzik organizasyonunu sadece müzisyenleri bir araya getirmek olarak görmüyoruz, davet sahiplerinin tam olarak ne istediklerini anlamak için azami çabayı gösterip aynı şekilde bunu sanatçı arkadaşlarımıza aktarıyor ve etkinlik yönetimini tam olması gerektiği şekilde yapıyoruz. Verdiğimiz hizmet başlıkları şu şekilde; düğünler için talebe göre farklı farklı orkestralar, Nişan etkinlikleri için fasıl ve küçük müzik grupları, Kına organizasyonu için DJ hizmeti, Doğum günü partileri için konsept gruplar, karşılama ve kokteyl için özel kostümlü enstrümantal müzik grupları, Gala ve Lansman organizasyonları için sahne sistemleri dahil paket hizmetler, Fuar ve AVM etkinlikleri, kişiye ve kurumlara özel hizmetler başlığında toparlayabiliriz.

-Bir düğün hazırlığındayken müziklerin seçimi konusundaki en önemli unsur nedir?

+Türkiye’de günümüz düğününü biz ikiye ayırıyoruz. Lokomotif olarak DJ veya Orkestra tercih etmeleri konusunda davet sahiplerini bilgilendiriyoruz. Davet sahibi çiftler gittikleri düğünlerde edindikleri deneyimlerden yola çıkarak zaten kafalarında birçok şeyi oturtmuş oluyorlar. Özel zevkleri de belirleyici unsur olabiliyor. Bazen bir damat ekibe katılıp müzik yapabiliyor veya bir gelinimiz çok güzel şarkı söyleyebiliyor. Tabi bu ayrımı yaparken düğüne ayırılan bütçelerde çok önemli. Düğün organizasyonları ilk önce mekan seçimi sonra süsleme ve dekorasyon, fotoğraf video ile başlayıp müzik ile devam ediyor. Bize ulaştıklarında eğer organizasyon bütçesini iyi ayarlayamadılarsa etkinliklerini renklendirme adına zorlanabiliyorlar ve en zor durum da bizim için en önemli şey müzik diye başlamaları oluyor. DJ ile gerçekleşen düğünler bütçesel anlamda canlı müziğe göre daha uygun rakamlara organize edilebiliyor ve eğer iyi bir DJ ile müzik yapılıyorsa düğünü baştan sona kusursuz götürmek mümkün. Ekstra sahne şovları ile geceyi de renklendirebilirler. Sahnede canlı müziğin olması çok daha interaktif ve etkileşimi daha kuvvetli fakat sahne sistemlerinin daha komplike olması ile fiyatlar biraz daha artabiliyor. -Bu konuda gelinin mi damadın mı istekleri daha geçerli oluyor?

+Burada durum çok değişken, kişiye ve ailesine göre değişiyor.

-İlk dans müziği nasıl olmalı? Yerli mi seçilmeli yoksa yabancı bir müzik mi?

+İlk dans müziğinin yerli veya yabancı seçilmesi tamamen davet sahibinin zevkine bağlı. Günümüzde bir çok dans okulu düğün dansı dersleri veriyor. Burada eğitim aldıkları kişi bu konuda deneyimli olup çiftlerimizi yeterince bilgilendiriyor. Fakat dans dersi almak istemeyen damat adaylarımız için DJ’ler çiftlere en uygun müziği seçiyorlar.

-Gelin ve damadın memleketi, müziklerin seçimi konusundaki önemli bir unsur mu?

+Çiftlerin müzikal zevkleri birbirleri ile genelde çok örtüşüyor fakat düğün gecesi aile ve davetlileri de düşünmek gerektiği için yöresel parçaların dışında ortak zevklere hitap eden popüler şeyler ile başarılı bir düğün gerçekleştirilebiliyor.

-İki farklı kültür olduğunda müzik dağılımı nasıl yapılmalı?

+Olabildiğince genel dinleyici kitlesinin beğendiği ortak repertuarı seslendirmek iyi sonuçlar vermektedir. Farklı kültürlerin repertuarını hem ritmik hem melodik olarak gecenin tansiyonuna en uygun yerlerde seslendirmek başarılı olacaktır. Genel çerçeveyi belirlemek için çiftlere istedikleri ve istemedikleri sanatçılar ve müzik türleri sorularak gecenin ana hatları belirlenir, ister canlı müzik olsun isterse DJ, düğün gecesi kitle ile birebir etkileşim içerisine girip son halini sahnede canlı canlı alacaktır. Bunun birazda böyle olması gerekiyor çünkü davet sahibinin dışında davetlileri de analiz etmek sadece düğün günü mümkün olabiliyor.

-Başka nelere dikkat etmeliyiz? Sizin önerileriniz neler?

+Bunu gerçekten objektif olarak söylüyorum, müzik organizasyonu düğünün en önemli parçası. Mekanlarını araştırmaya başladıklarında müzik organizasyonu için olabilecek tüm seçenekleri araştırmaya eş zamanlı başlamaları hem organizasyonun kalitesini hem de en iyi sanatçıları erkenden seçmeleri için fırsat olacak.

-Birçok hizmet veriyorsunuz bu hizmetlerin fiyatlarından bahseder misiniz?

+Çok klasik olacak ama her bütçeye uygun çözümler bulabiliyoruz. Her pahalı hizmet kaliteli olacağını garanti etmez fakat çok iyi bir hizmeti çok ucuza çözmek de mümkün değildir. Günümüzde artık internet üzerinden firmalara ulaşıp pazar araştırması ve fiyat teklifi almak çok kolay. Alacakları hizmetin birebir videolarını izlemeleri çok önemli. Eğer mümkünse tanıtım videolarını izlemenin dışında düğünün baştan sona olan kayıtlarını da izlemek kesinlikle doğru karar vermelerine yardımcı olacaktır. -Her Türk düğününde bir an da halaya geçiş oluyor. Bu keskin geçişi engelleme ihtimalimiz var mı?

+Kesinlikle doğru söylüyorsunuz fakat davetliler yemeklerini yedikten sonra biran evvel dans etmek istiyorlar, orta yaş ve üzeri davetliler için oyun havaları ve halaylar kesinlikle tüm davetlileri kaynaştıran en önemli unsur. Eğlence için zaman aslında oldukça kısıtlı. Kokteyl, nikah sonrası yemek ve masa gezmesi derken düğünün yaklaşık 3 saatlik dilimi bitmiş oluyor. Daha fazla zaman kaybetmemek için sert bir geçiş yapıldığı doğrudur. Eğer davet sahipleri aksini isterlerse tabi bunu da yapmak mümkün ve zaman zaman yapılıyor.

-Gelin ve damattan enteresan istekler oluyor mu? Başınıza gelen ilginç olaylar var mı? +Enteresan istekler her zaman oluyor. Örneğin bir çiftimiz standart düğünden uzak bir fikir bulmuştu. Lunapark düğünü yapmaya karar verdiler. Müzisyenlerimiz oyun araçları üzerinde müzik yapmıştı.

-Okuyucular için küçük bir playlist verebilir misiniz? (Giriş müziği, pasta kesimi müziği gibi)

+Pasta müziği konusunda kesinlikle yardımcı olabilirim. Balkan Bandosu düğünlerin vazgeçilmez eğlencesi oldu günümüzde. Bunu ilk başlarda yapan ekiplerden biriyiz. Çok keyifli, rengarenk ve fıkır fıkır kitleyi dans ettiren bir etkinlik. Balkan Bandosu seçimi yapılırken davetli sayısı, düğün mekanının akustiği, davet sahibinin detaylı istekleri, ekibin içerisindeki enstrüman dengesi çok önemli. Seçim yapılırken özellikle bunlara dikkat edilmeli.3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Trio Cuba

bottom of page